DSA - SECONDARY

Science, Technology, Engineering, Mathematics (STEM)

Applied Science, Engineering and Technology

DSA Category Offered For Schools School Zones
Aeronautics  Girls and Boys 

Compassvale Secondary School

NORTH 
Aerospace  Girls and Boys 

Northbrooks Secondary School

NORTH 
Applied Learning and Innovation  Girls 

CHIJ St. Theresa's Convent

SOUTH 
Applied Learning and Innovation Girls and Boys

Bedok South Secondary School

EAST
Applied Sciences - Forensic Science Girls and Boys

Fuhua Secondary School

WEST
Chemical and Applied Sciences (Fragrance)  Girls and Boys 

Bartley Secondary School

SOUTH 
Coding  Girls and Boys 

Ngee Ann Secondary School

EAST 
Coding  Girls and Boys 

Yio Chu Kang Secondary School

NORTH 
Coding Girls and Boys

Clementi Town Secondary School

WEST
Coding  Girls and Boys 

River Valley High School

WEST 
Coding and Computational Thinking Skills  Girls and Boys 

Bukit View Secondary School

WEST 
Computational Thinking Skills Girls and Boys

Kent Ridge Secondary School

SOUTH
Computer Programming Girls and Boys

Zhonghua Secondary School

SOUTH
Design & Technology Innovation  Girls and Boys 

River Valley High School

WEST 
Design and Aeronautical Engineering  Girls and Boys

Ping Yi Secondary School

EAST
Design, Technology and Engineering (DTE) Girls and Boys

Greendale Secondary School

NORTH
Digital Media  Girls and Boys 

River Valley High School

WEST 
Engineering Innovation and Solutions  Girls and Boys 

Bedok Green Secondary School

EAST 
Environmental Science  Girls and Boys 

Marsiling Secondary School

NORTH 
Environmental Science Girls and Boys

Queensway Secondary School

SOUTH
Environmental Science Girls and Boys

Bukit View Secondary School

WEST
Environmental Science Girls and Boys

Commonwealth Secondary School

WEST
Environmental Science Girls and Boys

River Valley High School

WEST
Food Science and Technology  Girls and Boys 

Dunearn Secondary School

WEST 
Forensic and Pharmaceutical Science  Girls and Boys

Presbyterian High School

NORTH
Health Science Girls and Boys

Bendemeer Secondary School

SOUTH
Infocomm Girls and Boys

Dunman High School

EAST
Materials Science for Sustainable Living Girls and Boys

Woodgrove Secondary School

NORTH
Mechatronics, Aeronautics and Robotics  Girls and Boys 

Yio Chu Kang Secondary School

NORTH
Programming and 3D modelling  Girls and Boys 

Serangoon Secondary School

NORTH 
Robotics Boys

Maris Stella High School

NORTH
Robotics Boys

Anglo-Chinese School (Independent)

SOUTH
Robotics Boys

Anglo-Chinese School (Independent) - Integrated Programme

SOUTH
Robotics  Boys 

St. Andrew's Secondary School

SOUTH 
Robotics Girls

Singapore Chinese Girls' School

NORTH
Robotics Girls

Singapore Chinese Girls' School - Integrated Programme

NORTH
Robotics  Girls and Boys 

Dunman High School

EAST 
Robotics Girls and Boys

Hai Sing Catholic School

EAST
Robotics  Girls and Boys 

Admiralty Secondary School

NORTH 
Robotics Girls and Boys

Anderson Secondary School

NORTH
Robotics  Girls and Boys 

Fuchun Secondary School

NORTH 
Robotics  Girls and Boys 

Pei Hwa Secondary School

NORTH 
Robotics Girls and Boys

Woodlands Ring Secondary School

NORTH
Robotics  Girls and Boys 

Yishun Town Secondary School

NORTH 
Robotics  Girls and Boys 

Commonwealth Secondary School

WEST 
Robotics Girls and Boys

Regent Secondary School

WEST
Robotics Girls and Boys

River Valley High School

WEST
Robotics and Automation  Girls and Boys 

Chua Chu Kang Secondary School

WEST 
Science & Technology Girls and Boys

Manjusri Secondary School

EAST
Science for Sustainable Development  Girls and Boys 

Swiss Cottage Secondary School

WEST 
STEAM (Science, Technology, Engineering, Aesthetics and Mathematics) Girls and Boys

School of Science and Technology, Singapore

WEST
STEM  Girls and Boys

Loyang View Secondary School

EAST 
STEM Girls and Boys

Gan Eng Seng School

SOUTH
STEM  Girls and Boys 

Hillgrove Secondary School

WEST 
STEM - Applied Learning in Aerospace and Aviation Girls and Boys

Changkat Changi Secondary School

EAST
STEM - Creative Engineering and Modelling Girls and Boys

Tampines Secondary School

EAST
STEM - Science, Technology and Environmental Learning Girls and Boys

Jurongville Secondary School

WEST
STEM - Science, Technology and Environmental Learning Girls and Boys

Yusof Ishak Secondary School

WEST

Science

DSA Category Offered For Schools School Zones
Science Boys

Victoria School - Integrated Programme

EAST
Science Boys

Catholic High School - Integrated Programme

NORTH
Science Boys

Anglo-Chinese School (Independent)

SOUTH
Science Boys

Anglo-Chinese School (Independent) - Integrated Programme

SOUTH
Science Boys

Raffles Institution

SOUTH
Science Boys

Hwa Chong Institution

WEST
Science  Girls 

CHIJ St. Nicholas Girls' School - Integrated Programme

NORTH 
Science Girls

Singapore Chinese Girls' School - Integrated Programme

NORTH
Science Girls

Raffles Girls' School (Secondary)

SOUTH
Science Girls

Methodist Girls' School (Secondary) - Integrated Programme

WEST
Science Girls

Nanyang Girls' High School

WEST
Science  Girls and Boys 

Dunman High School

EAST 
Science  Girls and Boys 

Tanjong Katong Secondary School

EAST 
Science Girls and Boys

Temasek Junior College

EAST
Science Girls and Boys

Boon Lay Secondary School

WEST
Science  Girls and Boys 

Jurong Secondary School

WEST 
Science Girls and Boys

NUS High School of Mathematics and Science

WEST
Scientific Investigation Girls and Boys

River Valley High School

WEST

Mathematics

DSA Category Offered For Schools School Zones
Mathematics Boys

Victoria School - Integrated Programme

EAST
Mathematics Boys

Catholic High School - Integrated Programme

NORTH
Mathematics Boys

Anglo-Chinese School (Independent)

SOUTH
Mathematics Boys

Anglo-Chinese School (Independent) - Integrated Programme

SOUTH
Mathematics Boys

Raffles Institution

SOUTH
Mathematics Boys

Hwa Chong Institution

WEST
Mathematics  Girls 

CHIJ St. Nicholas Girls' School - Integrated Programme

NORTH 
Mathematics Girls

Singapore Chinese Girls' School - Integrated Programme

NORTH
Mathematics Girls

Raffles Girls' School (Secondary)

SOUTH
Mathematics Girls

Methodist Girls' School (Secondary) - Integrated Programme

WEST
Mathematics Girls

Nanyang Girls' High School

WEST
Mathematics  Girls and Boys 

Dunman High School

EAST 
Mathematics  Girls and Boys 

Tanjong Katong Secondary School

EAST 
Mathematics Girls and Boys

Temasek Junior College

EAST
Mathematics Girls and Boys

NUS High School of Mathematics and Science

WEST
Numeracy Girls and Boys

River Valley High School

WEST